rekor düşüş

Fotoğraf: 2 / 2

Türkiye ekonomisi ve yatırım araçları hakkında yaptığı yorumlar ile tanınan uzman isim, mevcut şartlar altında altın fiyatlarının uzun vadeli yatırımcılar için cazip olduğunu belirtirken, kısa vadeli düşünen yatırımcılar için işlerin karmaşık bir hale geleceğini belirterek şu uyarılarda bulundu. “Altında uzun süredir yaşanan baskılama, 7 Ekim olaylarının ardından yukarı yönlü büyük bir sıçramaya dönüştü. Özellikle ons tarafında şu anda 2200-2300 gibi beklentilerin gerçekliğinin olmadığını düşünüyorum. İsrail’in kara harekatı haberiyle birlikte çok büyük bir panik yaşandı ve bu yaşanan kaçış, bir noktada altına olan ilgiyi yeniden rekor seviyeye çekti. Ancak özellikle Netanyahu tarafından bugün ilk kez ‘ateşkes’ ifadelerinin kullanılması, ilerleyen günlerde belki de gelecek birkaç hafta içerisinde soğuk barış sürecine yönelik beklentimi kuvvetlendiriyor. Bu dediğim sürecin yaşanmaya başlaması ise, altın tarafında yeniden 100 doları geçecek düşüşlere yol açacaktır. Altın yeniden 1900 doların altına düşebilir ve bu senaryonun yaşanması halinde önemli bir alım fırsatı doğacaktır. Dünya pek de parlak bir gelecek 10 yıl beklemiyor. Bu nedenle uzun vadeli düşünenler için, ilerleyen yıllarda yaşanacak jeopolitik riskler hesaba katıldığında altın almanın zamanı yok. Şu fiyatlardan yapacağınız alım da, sizi birkaç yıl içerisinde benzer yatırım araçlarının önüne taşıyacaktır ama kısa vadeli düşünüyorsanız, bu seviyelerden altın alınmasını önermem. Bütün bu söylediklerimiz bir varsayım. Elbette işlerin tersine dönmesi, yaşanan gerilimin çok daha yükselmesi ve başka ülkeleri içerecek şekilde bir savaşa dönmesi de ihtimaller dahilinde.
Bu yaşanırsa ne olur, işte o zaman hepimiz mahvolduk demektir. Bir kere coğrafi olarak çatışmanın olduğu bölgenin genişlemesi, petrol merkezlerinin ve Hürmüz Boğazı’nın kilitlenmesi ya da saldırılara açık hale gelmesi demektir.
Petrol fiyatları aniden 150 doların üzerine sıçrar bunu söyleyeyim. Petrolde yaşanacak her 10 dolarlık artış, dünya genelinde enflasyona 1 puan etki ediyor. Şu anki fiyatlardan 150 dolar seviyelerine sıçraması demek, gelişmiş ülkelerde bile enflasyonist dalganın çok daha kuvvetli dönüşü anlamına gelecek ki; bunların olması halinde Türkiye ekonomisini düşünemiyorum bile. Yatırım tavsiyesi değildir.. Kaynak : gunboyugazetesi.com

1 2

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.